Nežali augalai (Lietuviškos orchidėjos III)

Mokslininkai gyvąją gamtą suskirstė į tris karalystes : augalus, gyvūnus ir grybus. Tiesa, ribos tarp jų ne visad aiškios ir vienareikšmės. Viena iš išskirtinių augalų savybių įprasta laikyti žalią spalvą ir ją suteikianti chlorofilą – augalų „kraują“. Visgi daugybė augalų puikiausiai išgyvena be šios spalvos. Maisto medžiagas jiems paslaugiai tiekia draugiški grybai. Šie augalai priklauso skirtingom klasėm, šeimom. Bechlorofilių (nežalių ) augalų yra ir tarp orchidėjų. Čia jie mus turėtų mažiausiai stebinti, nes visos orchidėjos pripratę glaudžiai bendrauti su grybais. Tiek glaudžiai, kad net sunku pasakyti, ar tas po žeme kelis metus tūnantis, hifais apraizgytas gumulėlis augalas ar grybas.

Vieną neturinčią žalių lapų orchidėją aprašiau anksčiau – tai nariuotoji ilgalūpė. Sekančio augalo –belapės antbarzdės, matyt, niekad nenufotografuosiu. Ji tiek retai pasirodo žemės paviršiuje, kad jos foto teturi ko gero tik vienas Bronius Šablevičius… O trečią nežalią orchidėją pristatau dabar – tai rusvoji lizduolė.

 

Lizduolė ( Neottia nidus -avis ) 

Apyretis, į Raudonąją knygą neįrašytas augalas. Auga lapuočių ir mišriuose miškuose. Žydi gegužę, birželį. Nužydėję augalai nenunyksta, bet sudžiūva, sustabarėja, tad juos atrasti galima iki vėlyvo rudens.

Jonas Barzdėnas

Tarptautinė paroda „Žirgas fotografijoje“

Tarptautinė paroda „Žirgas fotografijoje“

Jau trejus metus Dusetose nevyksta Sartų žirgų lenktynės, karantinas koregavo renginius ir parodas. Tačiau šiemet džiugi žinia - po metų pertraukos sulaukėme tradicinės tarptautinės parodos „Žirgas fotografijoje“, kuri atidaryta vasario 5 dieną Dusetų dailės...