Mūsų klubo prezidentas nedviprasmiškai pareiškė, kad sekančioje Žemės dienos parodoje bus daug dėmesio skirta lietuviškoms orchidėjoms, gal net bus organizuota mini konferencija apie jas.
Taigi, kad nebūtume užklupti netikėtai ir tuščiomis rankomis, bandysiu trumpai pristatyti šiuos augaliukus. Šiaip jau juos moksliškai įprasta vadinti gegužraibiniais, bet lotyniškai šeima vadinasi Orchidaceae, tad pavadinimas orchidėjos nėra lyriškas nukrypimas.
O trumpai ir skubiai pristatinėju todėl, kad kai kurie augaliukai jau pražydo, tad laikas griebti fotoaparatus, aulinius batus ir bristi gilyn į pelkes. Priduriu, kad praktiškai visi šios šeimos augalai įrašyti į Raudonąją knygą, tad surasti kai kuriuos bus nelengva, o suradus teks pasižiūrėti, kur statyti koją, kad kurio nors nenuminti.
Širdinė dviguonė ( Listera cordata )
Jau žydi. Tai labai mažas augaliukas augantis aukštapelkėse, apaugusiose menkomis, retomis pušelėmis. Dydis- nuo 5cm, tad ieškoti reikėtų taip lyg ieškotum tarp kiminų, bruknių ar viržių įkritusio žalio degtuko….
Nariuotoji ilgalūpė (Corallorhiza trifida )
Tuoj žydės. Jei dviguonė maža ir nepastebima, tai ilgalūpė dar nepastebimesnė, mat lapų ji neturi, tik žalias stiebelis su keliais žiedeliais. Auga panašiose vietose, kaip ir dviguonė, bet nevengia ir didesnio pavėsio –gali augti po didesniais medžiais šlapiame miške (aukštapelkė, tarpinio tipo pelkė)
Raudonoji gegūnė ( Dactylorhiza incarnata )
Pražysta paskutinėmis gegužės dienomis. Na šis augalas žymiai stambesnis ir iš tolo pastebimas. Auga įvairaus tipo pelkėse, drėgnuose pievose. Dažna. Požymiai skiriantys nuo kitų gegūnių:
– Lapai siauri, ilgi, daugiau ar mažiau prigludę prie stiebo siekia žiedyną. Jų spalva šviesesnė (labiau salotinė) negu kitų gegūnių. Stiebas tuščiaviduris, tai nesunku įsitikinti spustelėjus pirštais.